מה הסיכוי שלכם לקבל דרכון רומני?

אם אתם צאצאים של יהודים שירדו מרומניה, ניתן להגיד כי הסיכוי שלכם לקבלת אזרחות רומנית הינו די גבוה.מלבד אזרחות מקומית תקבלו גם דרכון רומני יוקרתי שיפתח בפניכם את כל דלתות אירופה. תוכלו להשתקע היכן שתבחרו, ללמוד, לעבוד ולטייל מבלי שתזדקקו לאישורים מיוחדים.

בגלל שינויים שנרשמו לאורך השנים בחוק האזרחות הרומני יש לבחון כל מקרה לגופו ולתכנן את האסטרטגיה המתאימה ביותר לשם הגדלת הסיכויים שלכם לקבלת האזרחות והדרכון הרומני שבא בעקבותיה. כמובן שלא מומלץ לעשות זאת ללא ייעוץ מקצועי שכולל ליווי משפטי, אך כדאי מאוד להיות מודעים לתקציר החוק כדי להגיע לפגישת הייעוץ מוכנים מראש. להלן הוא לפניכם.

השנים הבטוחות יותר והבטוחות פחות

הרומנים היו נוקשים מאוד בכל מה שקשור לאזרחים שרצו לעזוב את רומניה לשם השתקעות והתאזרחות במדינות אחרות. יהודים שרצו לעלות לארץ ישראל למשל, נדרשו לחתום על מסמך בו הם מצהירים שהם עומדים לקבל על עצמם אזרחות של מדינה אחרת ועל כן מוותרים על האזרחות הרומנית.

בפועל הדבר אומר כי אם קשר הדם שלכם הוא לאדם שלא חתם על הוויתור, הרי שהסיכוי שלכם להצליח ולהוציא אזרחות ודרכון רומניים מאוד גבוה, שכן האדם שעזב מעולם לא חדל להיות אזרח רומני. ואכן היו שנים שבהם הדבר לא נדרש מיהודי רומניה, בעיקר בין השנים 1950-1952, 1964-1966 או לאחר 1989. אם מדובר בשנים אחרות הרישיש לבדוק כל מקרה לגופו, כאשר פעמים רבות ניתן להוכיח כי החתימה לא הייתה חוקית ולכן היא לא תקפה משפטית.

שינויי גבולות

אפשרות נוספת לקבל אזרחות ודרכון רומניים היא אם אתם צאצאים לאזרחים מולדוביים או אוקראיניים מדרום אוקראינה, וזאת גם אםכף רגלכם לא דרכהברומניה מעולם. הסיבה לכך קשורה לשינויי גבולות שעברה רומניה לאורך השנים. בעבר רומניה שלטה על מולדובה ודרום אוקראינה כך שאם קשר הדם שלכם הוא לאדםשנולד בין השנים 1918 ל- 1940 באחת ממדינות אלו, בהחלט ייתכן כי תוכלו לקבל אזרחות מקומית וכמובן דרכון רומני בהמשך.

הגדילו את הסיכויים באמצעות ליווי מתאים

רבים סבורים כי הם יכולים לצלוח את הדרך לקבלת אזרחות ודרכון רומניים באופן עצמאי ובקלות יחסית. אך המציאות מראה כי הדבר אינו פשוט כל כך, במיוחד אם מתברר כי קשר הדם שלכם הוא לאדם שחתם על ויתור אזרחותו, מה שדורש התערבות משפטית מקצועית.

עליכם לקחת בחשבון כי תצטרכו לבלות שבועות רבים בחיפושים אחר מסמכי הוכחה רלוונטיים (לעיתים גם ברומניה עצמה) ואף לדאוג לתרגומם ולחותמות מתאימות על גבם. מה גם שכל טעות הכי קטנה בהגשת הבקשהעלולה לגרום לעיכובים של חודשים ואף שנים בבחינתה.

לכן, רצוי לחתום על טפסי ייפוי כוח אצל עורך דין ולתת לישות מקצועית זו לפעול בשמכם ובצורה המקצועית ביותר. במידה ותפעלו בצורה מושכלת שכזאת, הרישלאחר פרק זמן של מינימום חצי שנה ועד שנתיים תוכלו לסיים את ההליך בהצלחה ולזכות באזרחות המיוחלת והדרכון הנכסף.